Japoński pies bojowy. Najwierniejszy przyjaciel rodziny, nieustraszony obrońca. Pies samurajów. Najinteligentniejszy z molosów. Cechuje go szlachetność i odwaga. Rasa mało spotykana i nie do końca doceniana w Polsce.

 

 

 

 

 

TOSA jest psem, który swoich domowników traktuje z dużą troską i niespotykaną miłością. Największym szczęściem i radością dla tosy jest służenie swojemu panu. Charakter tosy w dużej mierze przypomina osobowość i mentalność dawnych mieszkańców Japonii (lub raczej osobowości samurajów: bezwzględne posłuszeństwo i oddanie dla swego pana). Taka jest właśnie tosa: opiekować się i służyć swojej rodzinie a nie rywalizować z nią o dominację w grupie.

 

PSY te są wyjątkowo opanowane, ciche, spokojne, zrównoważone, szlachetne i dumne. Odznaczają się odwagą, dzielnością i skłonnością do poświęceń dla swojej rodziny. Posiadają wybitny instynkt socjalny są bezgranicznie oddane swojej rodzinie. Bardzo dobrze żyją z innymi nawet bardzo małymi czworonogami z rodziny.

********************************************

W INNYCH krajach takich jak Stany Zjednoczone są wykorzystywane do dogoterapi z dziećmi. Uwielbiają dzieci i zabawy z nimi. Najbardziej wymyślne zabawy nie są w stanie wyprowadzić ich z równowagi. Podczas zabawy są delikatne, nie zapominają o swojej sile, nawet szalonych gonitwach zwracają uwagę żeby nie wpaść na dziecko i nie zrobić mu krzywdy. Gdy poczują się zmęczone po prostu oddalają się.

********************************************

PRZEBYWANIE z ta rasą i układanie jej to sama przyjemność, ponieważ jest bardzo pojętna. Posiadają w swoich genach to wszystko czego inne rasy obronne trzeba uczyć m.in. opanowania, zrównoważenia, spokoju, rozwagi, posłuszeństwa i wyczuwania autentycznego zagrożenia. Jest psem bardzo chętnie współpracującym i otwartym na naukę. Ma bardzo duże poczucie taktu i zdawać by się mogło, że odgaduje myśli swojego pana. Zachowuje się tak żeby nie przeszkadzać swoją obecnością, a wręcz przeciwnie starają się umilić wspólnie spędzony czas. Najmniejszy sygnał, że nie są mile widziane w danej chwili odbierają bezbłędnie. Nie zdarza się żeby były nachalne w domaganiu się zarówno pieszczot, zabawy czy jedzenia przy stole. Zostawiając grilla pod okiem tosy możemy być spokojni ze nie zginie z niego nic. Chociaż bardzo kochają swoją rodzinę również nie okazują tego nazbyt gorliwie. Po dłuższej nieobecności pana na powitanie na pewno nie będą wskakiwały na osobę i nie przewrócą jej.

********************************************

 Spacer z tosą to prawdziwy relaks. Na spacerach nie sprowokowana nie  wchodzi w konflikty z innymi czworonogami  ,ale zaatakowana jest bardzo grożnym przeciwnikem .Do obcych ludzi  jest przyjaźnie nastawiona . Tosa prawidłowo ułożona idzie swobodnie przy nodze bez wyrywania się i ciągnięcia swego pana po wertepach. Nie posiada wygórowanych potrzeb ruchowych.

********************************************

SĄ PSAMI bardzo delikatnymi i wrażliwymi chociaż zostały wyhodowane do walki.Krążył taki mit wśród ludzi że  walka tych psów to była bezkrwawe widowisko podobne do zapasów sumo. że walczyły całym ciałem. Psy nie mogły się nawzajem ranić ani też okazywać strachu. Ich zadaniem było powalenie przeciwnika i przytrzymanie go tak żeby nie mógł się podnieść. Ale te opowieści możemy włożyć między bajki --- walczą jak każdy pies używając zębów i raniąc sie i kalecząc . Obserwując moje szczenięta jak są małe to faktycznie podczas zabawy przytrzymują  się całym ciałem i bawią się jak zapaśnik sumo ale szczenięta .Tosy są dobrym stróżem, ale nie sprawiającym kłopotów naszym sąsiadom. Szczekają rzadko ale jeśli podniosą alarm możemy być pewni, że dzieje się coś co wymaga naszej interwencji. Są bardzo rozsądne i rozważne, nigdy nie zachowują się nieobliczalnie i nieprzewidywalnie. Pracują bardziej głową , a nie mięśniami. Na posesji nie będą uganiać się bez potrzeby i niszczyć kwiaty, krzewy czy drzewka. Potrafią uszanować czyjąś prace włożoną w pielęgnację ogrodu. Obcego ostrzegą przed wejściem na posesje, ale pozwolą wejść przy swoim panu i będą go tolerować. Jest bardzo przyjaźnie nastawiona do ludzi którzy nie przejawiają złych zamiarów. Pomimo swego bardzo spokojnego wyglądu jest psem bardzo bystrym i czujnie obserwującym otoczenie. Nie ujdzie ich uwadze najmniejsze nietypowe zachowanie obcych osób, które są w pobliżu ich pana. Swego pana nie spuszczają z oka żeby nie stała mu się krzywda. W każdej chwili są gotowe do podjęcia jego obrony i zapewnienia mu bezpieczeństwa. Z przytulnego baranka staje się groźny lew. Jest to rasa która łączy dwie zasadnicze cechy których ludzie szukają od wieków:

przyjazny dla otoczenia i kochający swoją całą rodzinę

z drugiej strony gotowy do obrony w każdej chwili realnie oceniający zagrożenie nie zachowujący się nieobliczalnie, nie mający w swoich zamiarach pozbawienia kogoś życia ale zarazem jest bardzo odważny i nieustraszony.

********************************************

SĄ TO PSY bardzo inteligentne i czyste, nie są psami złośliwymi robiącymi swojemu panu na złość lub na przekór (np. pozostawienie samego w domu na pół dnia nie zakończy się zjedzeniem wyjściowych butów lub odgryzieniem nogi od krzesła). Podstawowych zasad takich jak robienie potrzeb fizjologicznych w wyznaczonym miejscu uczą się w wieku wcześnie szczenięcym. Obserwując moje wcześniejsze szczenięta widziałem jak 3 tygodniowe maleństwo żeby załatwić swoje potrzeby wyczołgiwało się z poza legowiska.

********************************************

TOSA jest psem pięknie zbudowanym, potężnym, masywnym ale nie bez wdzięku. Porusza się z gracją i harmonią niczym duży afrykański kot. Z powodzeniem nadaje się do domu z ogrodem jak również do bloku. Pomimo swoich dużych rozmiarów nie jest uciążliwy nawet w małym mieszkaniu. Wielkość psów waha się od 60-80cm, a suk 55-65 cm.

********************************************

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na ta rasę na pewno nie będziecie żałowali swojej decyzji. Po niedługim czasie dołączycie do grona sympatyków tej pięknej, a mało znanej rasy. Będziecie państwo mieli bardzo miłego kompana i prawdziwego przyjaciela, który nie opuści was w potrzebie.